Ékádaší

Podle Ayurvedy je důležité nejen správně jíst, ale také ve správné dny držet půst. Nejvhodnější den pro půst je dle Ayurvedy Ékádaší, což znamená 11 den po úplňku a novoluní. Protože se Ékádaší počítá přesně dle astrologického kalendáře, nemusí plně odpovídat našemu výpočtu. Je ideální dohledat přesné dny, které vám ve skupině Tradiční Ayurveda budeme připomínat. Protože Ayurveda je doplňková Véda, musíme jí brát jako součást Véd, a tedy ne od Véd odtrženou. Proto půst na Ékádaší má pozitivní vliv nejen na zdraví, ale také významný duchovní prospěch. S každým jednotlivým Ékádaší se pojí příběh.

Rozlišuje se několik úrovní půstu na Ékádaší:

  • 1. nejvyšší úroveň je, že držíme suchý plný půst, tedy celý den nejíme ani nepijeme žádnou vodu ani jiné tekutiny.
  • 2. úroveň půstu je kompletní vynechání jídla a pití pouze převařené vody.
  • 3. úrovní je, že držíme půst a pijeme převařenou vodu, případně bylinkové čaje a můžeme si vzít trochu ovoce nebo čerstvého nijak neupraveného a nezpracovaného mléka (tedy pouze čerstvě podojené mléko).
  • 4. úroveň půstu je, že pijeme a jednou za den si dáme zeleninové jídlo, které neobsahuje cibuli, česnek, obiloviny, tedy i rýži, luštěniny, ořechy a zbytek dne nejíme.
  • 5. poslední úroveň je, že pijeme a dáme si 3x denně ovocné nebo zeleninové jídlo.

Čemu se na Ékadaši vždy vyhnout

Pokud nedržíme půst úrovně 1 až 3, čemu všemu bychom se měli na Ékádaší vyhnout? Je nutné se vyhnout všem luštěninám a obilovinám. Tedy neměli bychom jíst na Ékádaší řýži, pšenici, žito, špaldu a jiné druhy obilovin, kukuřici, fazolové lusky, hrách, luštěniny, hořčičná semena, karob, všechny oleje s výjimkou ghí, arašídy, cizrna, vše, co mohlo přijít do styku s obilovinami nebo luštěninami, např. ghí, na kterém bylo smaženo púrí apod. Samozřejmě na Ékádaší bychom se měli vyhnout všem potravinám, které Ayurveda nedoporučuje vůbec konzumovat, což je maso, ryby, mořské plody, vejce, cibule, česnek, houby, alkohol, drogy, všechny toxické a návykové látky, včetně kávy a čaje obsahující kofein a tein. Na Ékadaši je také vhodné nepoužívat koření (s výjimkou soli, pepře a případně kmínu).
Jak je uvedeno dříve, Ékádaší je den, který bychom měli věnovat duchovní činnosti, je tedy vhodné celý den zpívat a poslouchat mantry, nabízet své činnosti Bohu a opěvovat Boha.

Co lze jíst na Ékadaší?

Ovoce a zelenina, např. dýně hokaido, brambory, červená řepa, cuketa. Do vaření lze použít čisté ghí. Vhodná příloha je pohanka či tapioka. Čerstvé mléko a čerstvý sýr panýrového typu nebo tvaroh jsou vhodné potraviny. Z koření je vhodné používat pouze sůl, pepř a kmín. Avšak lze použít i další koření kromě hořčičného semínka a kurkumy. Jako dezert lze použít čisté sušené datle. 

Přerušení půstu

Další důležitou částí je přerušení půstu. Půst bychom měli přerušit následující den (Dvádáší) po východu Slunce v daném časovém rozmezí. Vždy je uveden ideální čas pro přerušení půstu. V této době je dobré přerušit půst luštěninou nebo obilovinou.

Nejideálnější na zklidnění Váty, která se půstem zvýší, je uvařit pouze ve vodě přes noc namočené mungo fazole bez soli a koření a nejprve vypít jeden hrnek vody z tohoto vývaru. Pak do polévky přidat koření – sůl, pepř, pípali a ghí a po chvilce (až je hlad nebo půl hodině) sníst tuto polévku na snídani. Nebo je také vhodný vývar z rýže, kdy se vaří rýže ve vodě v poměru 1:14 dílů rýže s vodou a po vypití vývaru se polévka okoření a sní. 

Termíny Ékádaši

Kdy nás tedy čekají Ékádaší? Můžete si stáhnout aplikaci s Ékádaší nebo sledovat naši skupinu, kde budou dny a přerušení uváděny pro náš region.

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: