Význam očisty

Jaro je přirozeným obdobím očisty těla i duše. Jarní očista je pro naše tělo velmi důležitá. Vyčistíme si střeva a celý trávicí trakt, které mohou být po zimě zanesené nebo dlouhodobou špatnou stravou a životním stylem. Také můžeme získat chybějící energii. Očistou tak prospějeme našemu trávení a podpoříme hubnutí. Očista je důležitá také pro naše zdraví a vyhnutí se jarním nachlazením.

Ideální je držet tento režim alespoň dva týdny a podpořit i dalšími technikami.

Jak na to?

Nebojte se, nebudeme dva týdny hladovět, naopak. Je dobré jíst dva týdny pouze kičrí na různé způsoby.

Kolikrát denně jíst? To záleží na vás, jaký režim si nastavíte, ale je důležité, abyste ho byli schopni zvládnout po celou dobu. Je lepší klidně jíst 3x denně, ale vydržet režim alespoň dva týdny.

Můžete tedy jíst 1x nebo 2x denně a jíst pouze kičrí. Nebo můžete jíst kičrí 3x denně (snídaně, oběd, večeře). Nebo si můžete dát k snídani ovoce s černou solí a pálivým kořením (skořice, zázvor…) a k obědu a večeři kičrí.

Je dobré mít kičrí čerstvě uvařené. Můžete měnit druhy luštěnin (ideální je však mungo) a zeleniny. Volte spíše jedoduché druhy zeleniny vhodné pro dané roční období, kdy je vhodné snižovat vátu a kaphu.

K tomu píjte bylinkové čaje, ideální jsou hořké byliny, které navíc podpoří játra. Vhodné jsou čaje z kořene pampelišky, zázvorový čaj, čaj KKF – čaj z římského kmínu, fenyklu a koriandu (vše ve stejném poměru), kurkumový čaj, kdy povaříte čerstvou kurkumu, čaj z ostropestřce, můžete využít i čerstvé byliny, které začínají růst…

Pokud si chcete dát k obědu sladkost na zakončení, tak jsou vhodné sušené datle.

Jak ještě více očistu těla podpořit?

Dále je vhodné se pravidelně (ideálně denně) olejovat sezamovým olejem a poté se napařovat. Nejprve se tedy ve vaně či sprše natřete olejem, vtírejte teplý olej do celého těla, hlavně velké klouby (kyčle, kolena, ramena, lokty) a vmasírujte olej do pokožky. Poté nechejte olej působit a prohřívejte se (ideálně v sauně, ale stačí i vyhřátá koupelna či vana).

Pokud máte možnost olejových masáží, tak to je úplně nejlepší mít ještě pravidelně olejovou masáž.

Olejování nám pomáhá odbourat toxiny z těla a trávicím traktem je odvést z těla a zbavit se jich. Tím očistu ještě podpoříte a navíc tak zklidníte vátu.

Denní režim

K tomu je důležité dodržovat správný denní režim. Ranní režim si podrobně můžete přečíst v článku. Dále je vhodné chodit pravidelně spát nejpozději ve 22 hodin a ráno vstávat ve stejnou dobou před východem Slunce. Před spaním se nedívejte na televizi, do počítače, mobilu, ale spíše relaxujte, čtěte si duchovní literaturu apod. Tím bude spánek kvalitní. Kvalitní spánek je pro očistu velmi důležitý. Ráno a večer si čistěte jazyk, toxiny se nám udržují na jazyku a škrabkou je odstraníme z těla.

Čemu se vyhnout?

Je vhodné tyto dva týdny jíst pouze kičrí (případně ovoce) a pít čistou převařenou vodu, bylinkové čaje. Naprosto se vyhněte kávě, černému, zelenému a jinému teinovému čaji. Omezte jakékoli mlsání apod.

Panča karma

Můžete dělat i další očistné techniky dle své konstituce (panča karma), avšak tohle už je individuální a je vhodné znát dobře svou konstituci a případně mít k tomu dobře zvolený denní režim a dostatek prostoru k odpočinku.

Očista i psychiky

Jarní očista by se neměla týkat pouze fyzického těla, ale i psychického. Tedy je vodné podpořit dechovými cvičeními, jógou. Zastavením se, zamyšlením se nad významem a smyslem života, hledat duchovní hodnoty. Meditovat, např. mantra meditace, poslouchání manter. Nebo se můžete ispirovat v seriálu věnovanému naší duši, který pro vás společně připravujeme a můžete se na něj již brzy těšit.

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: