Zimní režim

Ayurvédské principy na zimní režim

V zimě je období kaphy a také váty. Záleží na aktuálním počasí a místě.

V zimě je ještě důležitější dodržovat pravidelný režim, vstávat, chodit spát i jíst ve stejnou dobu. Protože je doporučeno jít spát nejpozději do 22 hodiny, v zimě je přirozené spát déle, tedy i chodit dříve spát.

V zimě je dobré se více olejovat zahřívacími oleji – např. sezamovým olejem.

Je vhodné praktikovat jogová cvičení, ideálně ráno. Také jsou vhodná dechová cvičení – pranajama.

Strava

V zimě je vhodné jíst v maximální míře vařenou (tepelně upravenou) stravu. Protože syrové a studené zchlazuje, což v tomto období je nežádoucí. Je vhodné se právě vyhýbat všem ochlazujícím potravinám.

Snídaně v zimě by měla být teplá, například obilná kaše s dušeným ovocem jako jsou hrušky, jablka, švestky se skořicí, kurkumou a zázvorem. Vychladlou kaši lze i osladit medem.

Oběd by měl být opět teplý a dostatečně velký. Trávicí oheň je nyní nejsilnější a je možné jíst i hůře stravitelná jídla. Můžeme si dovolit přidat více ghí do stravy, jíst jídla smažená na ghí. K pálivému jídlu je vhodné přidat pálivou omáčku nebo čatný. Ideální jsou k obědu v zimě luštěninové nebo zeleninové polévky. V zimě je možné přidat i kořenovou zeleninu. V zimě je vhodná pálivá polévka, tedy s dostatkem zázvoru, křenu nebo pepře. Dobrá je třeba polévka z dýně hokaido. Hlavní jídlo je vhodné kičrí nebo zeleninová jídla s rýží, luštěniny apod. Jako sladkost je vhodná halva nebo datle.

K večeři je vhodná opět zeleninová polévka s čapáti. Nebo na páře vařená či dušená zelenina.

I v zimě by se mělo dodržovat pravidlo, že je vhodné jíst po východu slunce a do západu slunce. Protože je západ slunce v zimě brzy, je vhodné jíst večeři dříve, např. kolem 17 hodiny.

V zimě si tedy můžeme dovolit hutnější a výživnější stravu, tělo si potřebuje udržet teplo. V maximální míře tedy omezte saláty, syrovou zeleninu, jogurt, zmrzlinu, studené nápoje apod.

 

Pitný režim

V zimě je vhodné pít teplé nápoje. K pití je vhodný zázvorový čaj, masala čaj (čaj z koření s mlékem nebo smetanou), čaj KKF – římský kmín, koriandr a fenykl; čaj ze zázvoru, hřebíčku a skořice. Ale také heřmánkový čaj, bezový čaj, lipový čaj a další. Tyto čaje je vhodné po vychlazení osladit medem. Nebo pít jen převařenou teplou vodu.

Další tipy

Nejen v zimě bychom se měli snažit co nejvíce vyvarovat stresu. K tomu je vhodná meditace či relaxace nebo praktikování jógy.

Je vhodné také chodit na procházky, i když není pěkné počasí, tak je dobré se vhodně obléct a pravidelně chodit na procházky v přírodě.

Další konkrétní rady najdete přímo v článku věnující se kapha konstituci či váta konstituci.

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: