Jak udržovat kvalitu dobra ve svém okolí

Kvality (guny)

V minulém článku byly popsány základní kvality guny a jejich vliv na naše tělo a důležitost kvality dobra v našem životě. Nyní se v článku dočtete, jak se co nejvíce obklopovat kvalitou dobra a jak se co nejvíce udržovat a postupně dostat ke kvalitě dobra. 

Jak vytvořit své okolí v kvalitě dobra?

Jak jednoduše ovlivnit naše okolí? Kvalita dobra znamená pořádek, čistotu, pěkné a kvalitní věci. Abychom žili v kvalitě dobra, je nutné se kvalitou dobra obklopovat. Neustálý pořádek kolem sebe, volný a vzdušný prostor, pravidelné větrání místnosti, pravidelné umývání, uklízení, vytírání prostor kolem sebe vede k životu v kvalitě dobra. Proto pravidelně uklízejte svůj pracovní stůl, stůl, kde jíte, kuchyň, koupelnu, ložnici apod. Velmi důležitý je zejména prostor, kde trávíme nejvíce času, ložnice, kde spíme, děti svůj pokoj atd., protože prostor nás ovlivňuje i během spánku. Je vhodné mít pěkné povlečení a přikrývku z přírodních materiálů z příjemnými barvami a jemnými vzory. Roztrhané povlečení už je z kvality nevědomosti.

Co naopak je z kvality vášně a nevědomosti? Špinavé a rozbité či poničené věci. Například, pokud pijete z hrnku, který má ulomené ucho, už to nespadá do kvality dobra. Stejně jako jiné oprýskané, rozbité věci kolem sebe. Skladování starých, rozbitých, nepoužívaných věcí nás táhne ke kvalitě nevědomosti. Nepořádek kolem sebe, v kuchyni zbytky starého jídla nebo neumyté nádobí.

Oblečení z kvality dobra?

Kvalitu dobra můžeme ovlivnit také tím, co si oblékáme, našim účesem či úpravou nehtů. Pokud nosíme čisté oblečení, které je pěkné, decentní, je z přírodních materiálů (hedvábí, bavlna, vlna), udržuje nás to v kvalitě dobra. Pro ženy jsou ideální dlouhé sukně a halenky, pro muže jednoduché, elegantní oblečení. Naopak oblečení, které je roztrhané, děravé, se skvrnami apod. je z kvality nevědomosti. Z kvality vášně a nevědomosti je však také oblečení jako jsou módně roztrhané jeansy nebo trička. Pro ženy minisukně, trička s velkými výstřihy či výrazně upnuté oblečení je z kvality vášně, stejně jako extravagantní oblečení. Oblečení stylu homeless ve stylu výrazně oversize také nespadá do kvality dobra. Oblečení z umělých materiálů spadá do kvality vášně či nevědomosti. 

Co se týká účesů, do kvality dobra patří upravené, čisté vlasy, pravidelně stříhané. U muže krátké vlasy, naopak u ženy jsou vhodné dlouhé vlasy spletené do copu nebo culíku. Naopak barvené vlasy, mastné či špinavé patří do kvality vášně, dredy patří do kvality nevědomosti. Upravené nehty, pravidelně stříhané jsou také z kvality dobra.  

Jak ještě více ovlivnit své prostředí?

Kvalitu dobra v našem okolí můžou podpořit také správné obrázky, např. obrázky přírody, kraviček, které také patří do kvality dobra nebo obrázky s duchovní tématikou. 

Výrazně nás ovlivňuje také hudba, kterou posloucháme. Pokud posloucháme příjemnou hudbu, relaxační hudba, mantry i příjemnou klasickou hudbu, vede to ke kvalitě dobra. Popová hudba či Rock’n’Roll patří do kvality vášně. Avšak rock, metal, techno atd. spadá do kvality nevědomosti. 

Ovlivňují nás také knihy, které čteme či filmy, které sledujeme. Zatímco romantický film nebo kniha patří do kvality vášně, tak horory patří do kvality nevědomosti. 

Pokud se tedy chceme přiblížit kvalitě dobra, mít pevné zdraví jak fyzické, tak duševní, je nutné se co nejvíce obklopovat kvalitou dobra, redukovat kvalitu vášně a vyhýbat se kvalitě nevědomosti. 

Velmi výrazně nás ovlivňuje naše strava, proto kvalitám ve stravě je věnován celý příspěvek.

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: