Jak dodržovat ayurvédský režim o Vánocích

Pokud jste strávili předvánoční období ve shonu a stresu doháněním restů v práci a vánočních příprav, následované vánočním přejídáním, je to orná půda pro nadcházející nemoc. Proto je vhodné se zklidnit, zrelaxovat dechovými technikami z jógy a užít si Vánoce jako svátky klidu a pohody. Vánoce jsou především duchovní svátky, a proto je důležité v tomto období rozjímat nad duchovním smyslem života.

Ayurvéda doporučuje ze 70 – 80 % dodržování režimu a zbývající část je možné v rámci pravidel a s mírou porušovat. Proto i když přes Vánoce nedodržujeme na 100 % denní režim, tak je vhodné se řídit určitými pravidly, abychom se vyhnuli pozdějším nachlazením a dalším nemocem.

V zimě je velmi silná kapha, proto je určitá dieta důležitá. Protože je přes zimu nejsilnější trávicí oheň, tak se dobře tráví i jídla smažená na ghí, těžší a zahřívací jídla. Ke smaženým jídlům je dobré přidat pálivou omáčku, např. čatný nebo křenovou omáčku. Večeře by měla však být lehčí a jíst by se mělo maximálně do 19 hodin. Ideální je však v zimním období, kdy Slunce zapadá dříve, večeřet také dříve. Tedy klidně si můžete dát štědrovečerní večeři s východem první hvězdy. Pokud se však přejíte a ráno necítíte hlad, je lepší vynechat snídani, případně nastartovat trávení a jíst až bude hlad.

Pro podporu a nastartování trávení si před jídlem můžete dát 1/8 citrónu posypaného himalájskou (ideálně černou) solí a po jídle kousek čerstvého zázvoru o velikosti jednoho článku malíčku. Trávení také podpoří odpočinek na levém boku po dobu 20 minut po jídle.

Nejen během vánočních návštěv je důležité nekombinovat vařená a syrová jídla. Je vhodné se vyhýbat také studeným jídlům, syrovým salátům a raději volte zahřívací jídla, jako je petržel, dýně, celer, patizon, řepa, batáty, mrkev, špenát, celer, kukuřice. K jídlu je dobré přidávat spoustu pálivého koření – zázvor, dlouhý pepř (pípali), pepř, případně čili…

Je lepší si dát několik kousků cukroví po obědě, než uždibovat po jednom během celého dne. I v tomto čase je dobré udržovat mezi jídly odstup a nechat tělu čas jídlo strávit.

Je vhodné se vyhýbat jogurtům, případně jogurt pouze na oběd a omezit mléčné výrobky – těžké sýry, zrající sýry atd. Vyhýbejte se studeným nápojům a raději si dejte teplý čaj, např. zázvorový čaj, šípkový, ibiškový, echinacea a masala čaj a do vychlazeného čaje (pod 42°C) je možné přidávat med.

Je důležité mít také dostatek pohybu, chodit na delší procházky a cvičit.

Pokud se během Vánoc nedaří dodržovat režim, cítíte se těžce, jste unavení atd., tak je vhodné nasadit jednodenní půst nebo alespoň velmi omezit jídlo během jednoho dne a jíst lehčí stravu.

Přestože Vánoce a s tím spojené volno svádí k odpočinku a vyspávání, vstávejte a choďte spát ve stejnou dobu. Pokud vstáváte ráno až po východu Slunce či spíte během dne, zvyšuje to kaphu v těle, což může vést k zahlenění a z toho pramenící vznik viróz.

Právě v tomto období můžete o své zdraví pečovat pravidleným olejováním těla (zejména sezamovým olejem), otužováním, např. ranní sprchu zakončit studenou sprchou nebo saunováním.

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: