Mentální zdraví

Ayurvéda je celostní systém, který se zaměřuje na fyzické tělo, jemnohmotné tělo a duši. Dosud se články věnovali zejména fyzickému tělu, ale nyní bychom se rádi věnovali také jemnohmotnému tělu a duši. Proto abychom v životě byli nejen zdraví, ale cítili se také dobře a prožili naplněný život, je třeba se věnovat právě mentálnímu zdraví a duchovnímu rozvoji. Příspěvky pro celý seriál bude průběžně připravovat Pavan Kumar.

Pavan Kumar je původem Čech, který se dlouhodobě věnuje studiu Védských spisů. Řadu let strávil v Indii, kde studoval védskou filozofii a psychologii. Mimo jiné dlouhodobě studuje i Bhagavad Gítu, prostřednictvím které bude duchovní rozvoj a filozofii rozebírat a vysvětlovat.

Pár slov o Bhagavad Gítě

Bhagavad Gítá je rozhovor mezi Kršnou a Arjunou, který proběhl zhruba před pěti tisíci lety. Do angličtiny ji poprvé přeložil Charles Wilkins v roce 1785. Je součástí Mahabharaty, která je dějinné vyprávění a má epický ráz (je to tzv. Purána), ale díky čistě filozofickému charakteru se Bhagavad Gítá řadí mezi Upanišady. Mahabharata je rozsáhlé dílo, které má 100 tisíc veršů a její filozofická esence je Bhagavad Gítá, která tvoří pouze 700 veršů. Bhagavad Gítá je hlavně spirituální kniha, jsou to přímé pokyny Boha. Plně nám odhaluje vědu o seberealizaci a podrobně vyjevuje tajemství vědomí, karmy, jógy, reinkarnace a předkládá filozofický výklad lidské podstaty. Je přijímána všemi jógovými školami jako klasické dílo o józe. A ayurveda je jednoznačně s jógou nedílně spojena.

Na co se při studiu zaměříme?

Pavan Kumar se bude zaměřovat zejména na filozofický a psychologický aspekt knihy s důrazem na mentální zdraví, které je nezbytným předpokladem fyzického zdraví. Bude se věnovat knize „Bhagavad Gítá – taková jaká je“, což je nejrozšířenější verze na světě a je přeložena do zhruba 60 jazyků. Pokud se budete chtít do studia ponořit, tak online verze je zdarma přístupná zde nebo si můžete koupit nádhernou tištěnou knihu (v případě zájmu o zakoupení knihy nás kontaktujte).

Projdeme si v seriálu podrobně všech 18 kapitol, a navíc bude pozornost věnována zasazení do dnešní doby, což seriálu dodá prakticky využitelný ráz. V současnosti je více než kdy jindy důležité si mentální zdraví udržet a pracovat na sobě také ve spirituální rovině.

Přejeme příjemné studium této úžasné knihy, které vás jistě povznese psychicky i duchovně.

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: