Jak si podle Ayurvédy zorganizovat týden?

Den Barva RGB kód
Pondělí Bíla #FFFFFF
Úterý Červená #FF0000
Středa Zelená #00FF00
Čtvrtek Žlutá #FFFF00
Pátek Světle modrá/bílá #F0F8FF
Sobota Fialová/tmavá #FF00FF
Neděle Sluneční barvy #FF8C00

Dle Ayurvédy, planety a jejich síla ovlivňují jednotlivé dny v týdnu. Každému dni v týdnu tedy vládne jiná planeta, takže určité činnosti je vhodné vykonávat v daný den a jiné je lepší ponechat na vhodnější den v týdnu. V našich životech je týdenní plán pravděpodobně ovlivněn pracovním rozvrhem, ale je dobré vědět, které planety a dóši ovlivňují který den. To vám pomůže provést malé změny ve vašem týdenním rozvrhu, které budou mít příznivý dopad na váš život.

Uvádíme zde tedy návod, jak používat další z nespočetného množství Ayurvédských moudrostí k pěstování duchovního pokroku, zdraví, štěstí a úspěchu.

Pondělí

V pondělí vládne Měsíc. Měsíc má ochlazující, uklidňující a vyživující vlastnosti. Převládá kapha a váta.

Co v pondělí dělat a čemu se naopak vyvarovat?

Je dobré jíst lehkou stravu, dostatek ovoce a tekutin a lehké zeleninové polévky. I když pondělí je pro nás počátek pracovního týdne, je dobré zachovat nadhled a vše nepřehánět. Je také vhodné více meditovat a odpočívat. Během polední pauzy si můžete dopřát procházku. Také cvičit jógu, což je dobrý způsob, jak přijmout energii měsíce.

Je to příznivý den k zahájení nové kariéry, zemědělské výsadby, zahrádkářství nebo zahájení veškerých finančních činností.

Pondělí je dobré nosit bílé barvy. Pokud jste v pondělí rozrušení, oblečte se do bílé a uvařte si oběd v bílé barvě (rýže, celer, petržel, svařené mléko…).

Drahé kovy na pondělí jsou perly, měsíční kámen.

Úterý

V úterý vládne Mars, červená planeta. Je tedy vhodné používat a nosit červené barvy. Avšak Mars také vyvolává oheň, hněv, ale i odvahu, tedy všechny vlastnosti pitty.

Co v úterý dělat?

Je dobré tento den vyřizovat náročné úkoly, projekty a náročné rozhovory, které vyžadují, abyste měli odvahu a sílu. Úterý je vhodný den pro výzkum nebo matematiku. Je dobré cvičit silový trénink. Oblečte se do červené a uvařte si oběd, kde je alespoň hlavní chod v červené barvě. Výborné je nosit červený korál.

Naopak se nepouštějte do bojů, protože v úterý mohou věci rychle vystupňovat. Také není dobré cestovat, není to vhodný den na svatbu či početí, ale ani k jednání.

Středa

Ve středu vládne Merkur. Merkur je planeta s největší změnou teploty, takže ve středu převládají všechny tři doše (váta, pitta, kapha), což poskytuje větší rovnováhu a harmonii.

Středa je den vhodný pro vyřizování na úřadech, finanční úřad, banky, vše co se týká bankovnictví a financí, obchodování či získávání bohatství.

Je dobré se zaměřit na studium a sebezdokonalování, čtení, stanovení cílů. V tento den je totiž dobrý intelekt díky Merkuru. Tato planeta ovládá komunikaci, obchod a vzdělávání. Je to vhodný den o starání se o mysl a o sebe.

Noste zelené barvy, jezte zelené potraviny, zejména mungo fazole.

Drahé kameny pro středu jsou zelený smaragd, emeralt, akvamarín.

Díky tomu, že je zelená barva dne, je dobrá středa pro výsadbu stromů, udržování zelených rostlin doma. 

Čtvrtek

Ve čtvrtek vládne Jupiter, planeta, která je tak velká, že vrhá stíny viditelné ze Země. V tento den dominuje kapha.

Čtvrtek je dobrý k dokončení práce, nebo projektů. Je vhodné si také plánovat domácí jídelníček na další dny. Tento den je plný moudrosti, znalostí, výživy a štěstí.

Pozor, ve čtvrtek není cestování příznivé. Není dobré dělat fyzicky náročné tréninky, kardio nebo dynamické jógové prakticky, kvůli těžkosti kaphy. Naopak je vhodné pilates či jóga, aby kapha zůstala v rovnováze. Doporučuje se jíst lehčí jídla.

Ve čtvrtek noste žluté barvy a jezte žluté potraviny, vhodná je třeba papája, mango, či rýže s ghí, nebo kurkumou.

Drahé kovy pro čtvrtek jsou žlutý topas, jantar, žlutý safír, citrín.

Čtvrtek je nejlepší den v týdnu, kdy můžete začít s jakýmkoli vzděláváním či podnikáním. Je to vhodný den ke studiu, návštěvě vzdělávacích kurzů, výuce, zejména v první polovině dne. Je to vhodný den k návštěvě chrámů a přijímání božských požehnání.

Pátek

V pátek vládne Venuše. Převládá tedy kapha a váta.

Co dělat v pátek?

Je dobré si užít umění, krásu a hudbu. Vydejte se na procházku do přírody, vydejte se do umělecké galerie, nebo na koncert. Naopak můžete zůstat doma a vařit, tančit či tvořit. Tnto den přeje kreativitě.

V žádném případě není dobré trávit tento den u televize. Televize otupuje smysly, které jsou v pátek spíše zralé na vůni růží či umění.

Tento den noste šedé, stříbrné barvy, růžové, bílé, světle fialové či světle modré. Vhodné potraviny jsou např. mléko, mandle, kešu, rýže, panýr a další mléčné výrobky.

Drahé kovy vhodné pro pátek jsou diamant, zirkon, bílý safír.

Pátek je vhodný den pro nákup nových vozidel, pro léčbu závažnějších onemocnění, začátek charitativní práce a pro plození dětí. Pátek je vhodný den pro nákup šperků, drahých kamenů, ozdob a nových domů.

Sobota

V sobotu vládne Saturn. Tedy v sobotu převládá váta.

Buďte kreativní a užívejte si svých koníčků. Vzhledem k tomu, že převládá váta, je to ideální příležitost ponořit se do všeho, co vás definuje mimo práci. Je dobré tedy vyrazit na procházku, věnovat se svým zájmům a odpoledne cvičit jógu.

Saturn je reprezentovaný tmavými barvami, tedy modrá, indigová, tmavá až černá barva.

Potraviny vhodné na sobotu jsou těchto tmavých barev, např. kapusta, lilek.

Drahé kovy jsou modrý safír, ametyst.

V sobotu je ideální mít volno, ideální den na duchovní rozvoj, vykonávání zbožných činností a vyhýbání se všemožným luxusům. Sobota však podporuje finanční zisky a kariérní postup, práce zahájená v první polovině soboty přináší vysokou šanci na úspěch. Pokud máte nepříjemné právní problémy, tak v sobotu zahajte veškeré úsilí k vyřešení těchto problémů. Pravděpodobně tento problém bude vyřešen jednou provždy.

Neděle

V neděli vládne Slunce, takže dominuje pitta dóša. Pitta zahrnuje energie, vášeň a sílu a navíc řídí náš trávicí oheň.

Je dobré využít své zvýšené energie a běhat, jít na kolo, tancovat nebo je možná i dynamická jóga. Neděle je vhodný den pro cestování. Trávení je v neděli nejsilnější, proto nedělní oběd je složený klidně se smaženého či sytějšího jídla. Takže si užijte hostinu s rodinou či přáteli.

Navíc neděle je ideální den, kdy se věnujte duchovnímu životu. Je dobré ráno udělat poctu Slunci, například zacvičit si pozdrav Slunci.

V neděli si oblečte zlaté barvy a uvařte potraviny v této barvě, např. smažené na ghí nebo zlaté mléko (mléko s kurkumou). Je možné nosit také slunné barvy, jako je červená až rubínová, žlutá, oranžová.

Z drahých kovů je vhodné zejména zlato nebo rubín.

Neděle je také dobrým dnem k vyřešení starých sporů.

Naopak neděle není vhodný den pro komerční činnosti, jako je prodej produktů, není dobré vstupovat do nového domu, vyhnout byste se měli veškerým činnostem souvisejících s výdělky.

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: