Příznivý měsíc Kártik

Měsíc Kártik, také známý jako měsíc Dámódara, je velmi příznivý měsíc. Je zasvěcen Pánu Kršnovi v podobě Dámódara. Kršnovo jméno Dámódara je spojeno se zábavou Dámódara-líla, kdy ho matka Jašóda za jeho nezbednost svázala provazem kolem břicha. Celý příběh si můžete přečíst zde.

Během tohoto měsíce je příznivé vykonávat oddanou službu. Každá služba, kterou člověk v tomto měsíci pro Boha vykoná, se násobí mnohotisíckrát. Proto je doporučeno vykonávat nějakou extra službu – zpívat Mahámantru, číst a naslouchat védským písmům atd. Během tohoto měsíce je také velmi příznivé skládat různé sliby, které během celého měsíce jsou následovány. Například více číst védskou literaturu, častěji navštěvovat chrámy, dělat pravidelnou službu navíc.

„Kártik je nejlepší, nejčistší z nejčistších a nejslavnější ze všech měsíců. Měsíc Kártik je zvláště drahý Pánu Krišnovi. Jakýkoliv slib, ten nejmenší přinese ohromné výsledky. Účinek z následování Kártika-vraty trvá sto životů, kdežto obyčejné vraty (slibu) trvá jen jeden život! … I když někdo jen na krátkou dobu zapálí lampičku v chrámu Pána Šrí Hariho, všechny jeho hříchy, kterých se dopustil během miliónů kalp (jedna kalpa = 1000 yug) jsou zničeny. Hari-bhakti Vilása, 16.99 ze Skanda Purány.“ (citováno z NÁMA HATTA, roč. 12, č. 5).

Obětování lampičky

Je vhodné na oltář umístit obrázek Dámódary a Jašody (který tady vidíte) a každý večer během celého měsíce obětovat Pánu Dámódarovi lampičku a zazpívat Dámódaráštaku. Text Šrí Dámódaráštaky s českým překladem a nahrávkou najdete zde. Védská písma uvádějí, že když to někdo takto dělá, zbaví se všech hříšných reakcí, kterých se dopustil v minulosti a v nespočetně mnoha minulých životech.

Postup obětování lampičky je jednoduchý. Zapálenou lampičku držíme v pravé ruce a sedmkrát kroužíme před obrázkem Pána Dámódara. Ideální je obětovat ghíovou lampičku, případně olejovou, ale pokud nemáte, tak lze obětovat i jen zapálenou svíčku. Během obětování lampičky se zpívá píseň Šrí Dámódaráštaka.

Ghíovou lampičku můžeme vyrobit jednoduše: smotáme kousek vaty, tak bychom vytvořili asi 1 cm kuličku a nahoře kousek vaty povytáhneme tak, aby se vytvořil knot. Lampičku namočíme do rozpuštěného ghí a dáme do stojánku nebo z alobalu vyrobeného podnosu s rukojetí a zapálíme.

Také můžeme vatu namotat na párátko nebo kousek špejle, opět namočit do rozpuštěného ghí a zapálit, po obětování lze jen zapíchnout do písku nebo hlíny než dohoří.

P1070792

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: