Dodržování denního režimu je důležité zejména pro získání a udržení rovnováhy dóš a také pro správné trávení. Pomáhá nám k psychické vyrovnanosti, udržuje nás v celkové kondici. Pravidelnost zejména přispívá k duchovní stabilitě a růstu.
Ideální je vstávat hodinu a půl před východem slunce a vyprázdnit se (jít na WC). Po velké toaletě bychom neměli používat toaletní papír, ale vodu. Studená voda uzavře první čakru. Vstávání před svítáním je důležité z toho hlediska, že se tělo s prvními ranními paprsky zbaví toxinů a pročistí. Také nám prodlužuje život, inteligenci, paměť a zdraví. Navíc ranní vstávání nás naplní energií a pozitivně naladí. Tato doba je tedy nejvhodnějším časem, kdy může Slunce naplnit naše buňky v těle svou silou a nabít je tak na celý den. Po probuzení je ideální se podívat na obrázek z kvality dobra, např. kravičky, příroda, duchovní obrázky.
Ranní hygiena zahrnuje čištění zubů a také čištění jazyka škrabkou. Jazyk je vhodné čistit od kořene ke špičce a po každém seškrábnutí povlaku jazyka omyjeme škrabku vodou a opakujeme několikrát (cca 7 krát). Velmi důležité je použít kovovou škrabku, protože jazyk obsahuje reflexní body, které signalizují orgánům odstranění mikrobů. Čištění jazyka zubním kartáčkem je z toho důvodu nedostatečné. Ideálním kovem je zlatá škrabka, která je nejvhodnější pro lidi typu váta nebo stříbrná, která je vhodná zejména pro pitta konstituci a měděná, která je vhodná pro všechny konstituce. Všechny výše uvedené kovy jsou přirozeně antibakteriální. A právě proto nejsou vůbec vhodné škrabky plastové, případná alternativa je ještě škrabka nerezová.
Zuby je vhodné čistit bylinnými zubními pastami bez fluoru např. neemová zubní pasta, ayurvédská prášková pasta, ayurvédský prášek s kokosovým olejem. Můžeme si namíchat i svou pastu např. neem s triphalou. Další varianta domácí pasty je prášek ze skořápky mandlí, lékořice, haritaky, máta (vše 1:1) a důkladně rozmixovat. Také si můžeme smíchat kurkumu, neem a prášek z hřebíčku (v poměru 2:2:1) a před každým použitím smíchat na kartáčku s kokosovým olejem. Vhodný je také bambusový kartáček. Je vhodné také „převalovat“ v ústech olej (kokosový či sezamový) po dobu deseti minut a poté vyplivnout a dobře vypláchnout pusu vodou. Olej ochraňuje zuby před zubním kazem a chrání také dásně. Další činnosti v ranní hygieně jsou holení, stříhaní nehtů a vlasů. Chlupy, vlasy a nehty jsou odpadní produkty těla, proto bychom se jich měli pravidelně zbavovat. Dle ayurvédy bychom si tedy měli holit chlupy po celém těle a pravidelně stříhat nehty a vlasy. Zejména ženy by se měly holit po celém těle, což mnoho alternativních směrů popírá a tvrdí, že to není přirozené. Ženy by také měly mít dlouhé vlasy, protože skrze delší vlasy přijímají energii ze Slunce a chrání hlavu. Následuje proplach nosu konvičkou.
Po ranní hygieně následuje sprchování, které je vhodné zakončit studenou vodou. Studená sprcha nám pomáhá se otužovat a také očišťuje jemnohmotné tělo. Poté se obléct, ideálně každý den čisté oblečení a pokračovat cvičením jogy. Cvičit ráno bychom měli jen tolik, abychom se nezapotili. Ráno je ideální dělat duchovní činnosti a činnosti z kvality dobra, např. cvičit jogu, meditovat, pouštět si mantry apod. Protože ráno buduje celý následující den, je ideální moc nemluvit a jen přijímat energii, např. z manter.
Poté mezi 7 – 9 hodinou je ideální snídat (např. obilnou kaši).
Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →
Pro více informací nás kontaktujte na: