Źluté mungo je relativně rychle uvařeno a je dobře stravitelné (zejména pro lidi s narušeným trávením). Mungo je tedy výborným pokrmem v období, kdy trávení není úplně ideální, při očistě, nemoci, nebo při zotavování z nemoci, horeček, dehydratace, průjmu nebo po chirurgickém zákroku. Mungo je jednoduše stravitelné, pomáhá postupně zlepšovat trávení, aniž by zatěžovalo zažívací trakt. Polévka z mungo fazole s přidáním ghí je vhodná při zotavování po průjmu. Pro váta konstituce či při váta období je vhodné k mungu přidávat ghí a zahrívací koření (např. zázvor).
Žluté mungo pořádně propereme a necháme přes noc namočené ve vodě. Před vařením slijeme vodu a znovu mungo pečlivě propereme. Dáme vařit do hrnce a zalijeme vodou asi 1 cm nad mungo. Přivedeme k varu a postupně sbíráme pěnu, dokud se nepřestane tvořit. Jakmile se přestane tvořit pěna, zakryjeme pokličkou a dusíme.
Očistíme a omyjeme brokolici a nakrájíme na menší kousky. Na malé kostičky nakrájíme fenykl. Do hrnce s hrubším dnem dáme 1 PL ghí a jakmile se rozpustí přidáme 1 ČL zázvoru, 1/2 ČL fenyklu, 1/2 ČL římského kmínu, kousek celé skořice, 1/2 ČL kardamomu, 1/2 ČL řeckého sena, 1/2ČL černé hořčice a několik kari lístků. Jakmile se koření orestuje, přidáme na kostičky nakrájený fenykl a práškové koření – 3/4 ČL kurkumy, 1/2 ČL koriandru, 1/2 ČL pepře. Koření si můžete upravit dle své konstituce nebo aktuálního stavu (či jen dostupnosti). Orestujeme a na konci vlejeme do hrnce s mungem (jakmile se už netvoří pěna).
Poté přidáme do munga na kousky nakrájenou brokolici a dusíme do měkka. Na konci přidáme 1 ČL himalájské soli a vypneme. Můžeme zjemnit 2 PL smetany.
Podáváme s basmati rýži. Mungo fazole spolu s rýží vytváří dohromady vyvážené potraviny. Avšak můžete podávat i s plackami či jinou přílohou.
Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →
Pro více informací nás kontaktujte na: