Vátu můžeme velmi zjednodušeně přeložit jako vítr nebo taky pohyb. Můžeme ji označit jako nejdůležitější z tridóš, bývá nazývána jako královna dóš.
Váta je v těle zodpovědná za veškerý pohyb, také nervové a mentální pochody, oběhový, dýchací, trávící a vylučovací systém. Pohyb myšlenek, pohyb očních víček, žvýkání, polykání, pohyb svalů, tlukot srdce, pohyb cytoplazmy v buňkách i přenos neutronů, to vše zabezpečuje dóša váta.
Hlavním principem váty je změna. Váta vzniká působením elementu vzduchu a éteru. Je to tedy princip pohybu a životní síly organismu. Můžeme říct, že váta tedy ovlivňuje aktivitu a pohyb.
Váta sídlí v tlustém střevě, nachází se také v oblasti pánve a stehen, v kostech, hmatových centrech v pokožce, v hrdle, žaludku, v plicích, uších a ve všech tělesných otvorech.
Vlastnosti (guny), které zvyšují vátu jsou: lehká, ostrá, chladná (studená), suchá, drsná, tvrdá, pohyblivá, jemná, jasná (čistá).
Postava je štíhlá, vysoká nebo malá, slabé svalstvo, nepravidelná kostra a subtilní konstituce; vystupující kosti; váha má sklony se rychle měnit, hubnutí či rychlé ztloustnutí ve stresu.
Další charakteristiky lidí typu váta jsou nepravidelný denní režim, nestálá paměť, nápaditost, bystrost, tvořivost, intuice, vysoká představivost, snadné nadšení, proměnlivost, impulzivní jednání, lehký spánek, nespavost, náchylnost k úzkostem, nejistotě, proměnlivé nálady, aktivita, nepokoj, rychlé přemýšlení a dělání věcí, vznětlivost, problém s koncentrací, problém se uvolnit. Přestože snadno dokážou vydělat peníze, nedokážou s nimi hospodařit a plánovat a snadno vše utratí. Problém dotahovat věci do konce, mají rozdělaných spoustu projektů, pro které se z počátku nadchnou, ale mají problém dodělat.
Lidé tytu váta mají sklony k zácpě, plynatosti, bolestem hlavy a kloubů, bolestivé a nepravidelné menstruaci, křečovému napětí, nepravidelnému tepu, vyčerpání či suchému kašli. Tito lidé rychle chodí, rychle mluví, mívají studené ruce a nohy. Mají velkou citlivost na chlad a vítr, mají slabší prokrvení.
Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →
Pro více informací nás kontaktujte na: