Pokud je váta narušená způsobuje pocity úzkosti, smutku, strachu, nervozity, neklid, deprese. Nerovnováha váty souvisí i s nervovým vytížením, psychickým a fyzickým vyčerpáním.
Váta je také zodpovědná za bolesti, praskání v kloubech, křeče a za všechny abnormální pohyby v těle. Další příznaky nerovnováhy váty jsou zácpa, plynatost, kolika, bolesti kloubů, kostí, zad, únava, snížená imunita, ztráta váhy, úzkosti, obavy a vnitřní zmatek, drsná kůže, lámavé či hrubé nehty, suchý jazyk, suchá pokožka a vlasy, bolesti, suchý kašel, suché oči nebo rty, deprese nebo ztráta energie a radosti ze života, dýchací potíže, nespavost nebo přerušovaný spánek, závrať, vysoký krevní tlak, svalové napětí, svalová bolest, třes nebo chvění, křeče, žaludeční neuróza.
Nerovnováhu váty způsobuje rychlý a nepravidelný životní styl, stres, šok, zármutek, přílišná aktivita, ponocování, tabák a alkohol, přepracovanost, fyzické nebo emoční vypětí. Nerovnováhu váty způsobuje také přejídání nebo vynechávání jídla a nepravidelnost v jídle. Další příčinou jsou změny, např. změna zaměstnání, stěhování, změna vztahu, země. Vátu narušuje také cestování, létání, změna časových pásem, také změny ročních období, svítání a soumrak. Další příčiny jsou přílišný pohyb, spěch, potlačování přirozených popudů jako je hlad, močení, spánek, odpočinek, zadržování vypouštění plynů. Také nedostatek spánku, vyčerpání, nadměrný hluk, poslouchání hlasité hudby, stimulace, přepínání se v práci. Mezi další příčiny nerovnováhy váty můžeme vyjmenovat setrvávání v chladném, větrném počasí a větší množství syrového, studeného nebo suchého jídla nebo přílišné množství hořkých a trpkých jídel a také lehkých či drsných.
Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →
Pro více informací nás kontaktujte na: