2. díl seriálu „TOMUTO SE VYHNĚTE“

Cibule a česnek

Tradiční Ayurveda nedoporučuje jíst cibuli a česnek, zejména protože poškozují nervovou soustavu. To platí i pro další příbuzné rostliny, tedy pórek, šalotka, pažitka, cibulová nať, medvědí česnek… Pokud chcete namítat, že česnek je přírodní antibiotikum (tedy, že je antibakteriální a antivirotický), tak Ayurveda má mnohem kvalitnější zdroje, které nemají na tělo negativní důsledky (např. kurkuma, zázvor, med či křen).

Navíc, jak již bylo v minulém příspěvku zmíněno, cibule a česnek má rajastické a tamasické účinky. Negativních věcí lze však o česneku a cibuli říci mnoho. Další je například skutečnost, že syrový česnek může obsahovat škodlivou bakterii způsobující intoxikaci botulotoxinem (potenciálně i smrtelnou). Navíc Ayurveda říká, že tyto česnekovité rostliny způsobují páchnoucí dech a nechutný tělesný zápach, a také vyvolávají podrážděnost, hněv, úzkost, neklid a agresivitu. Jsou proto škodlivé fyzicky, citově, mentálně a duchovně. To dokazuje, že někteří lidé mají problémy s trávením cibule a česneku a způsobují jím tak bolesti či nepříjemné stavy. Také se nedoporučuje užívání lidem, kteří drží celibát, protože tyto rostliny zvyšují pohlavní touhu.

Co na cibuli a česnek říkají jiné směry?

I jiné směry, např. čínská medicína tyto rostliny nedoporučují. Například Mudrc Tsang-Tsze ve svých spisech hovoří o česnekovitých jako o „pěti aromatických či štiplavě páchnoucích rostlinách“, z nichž každá má neblahý vliv na jeden z následujících pěti orgánů: játra, slezinu, plíce, ledviny a srdce. Cibule je konkrétně škodlivá pro plíce, česnek pro srdce, pórek pro slezinu, pažitka pro játra a jarní cibulky pro ledviny.

Navíc i výzkumy západní medicíny dochází ke stejným výsledkům. Např. Dr. Robert C. Beck DSc. zjistil, že česnek má škodlivý efekt na mozek. Přišel na to, že je česnek pro člověka toxický, jelikož v něm obsažené sulfon hydroxylové ionty pronikají krevní mozkovou bariérou a jsou pro mozkové buňky jedovaté. Navíc zjistil, že česnek dva- až třikrát prodlužuje reakční dobu pilotů při letových zkouškách. To proto, že toxický efekt česneku desynchronizuje mozkové vlny. Proto i v dnešní době je některým pilotům zakazováno jíst česnek, protože to zhoršuje časy jejich reakcí. Pokud si dají česnek, jsou třikrát pomalejší, než když nejí česnek.

Tedy ani v západní medicíně není česnek vždy považován za zcela prospěšný. Mnoho zdravotních odborníků tvrdí, že sice zabíjí škodlivé bakterie, ale ničí také ty prospěšné, které jsou důležité pro správnou funkci trávicího systému.

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: