Raw sušené ořechové placičky
Jako raw varianta bylo možné ochutnat sušené placičky z ořechů a semínek.
Recept na větší dávku placiček:
- 100 g slunečnicových semínek
- 50 g lněného semena
- 150 g ořechů (kešu, mandlí, vlašských ořechů)
- 2 oloupaná rajčata
- hrst sušených rajčat
- sůl a koření a čerstvé bylinky dle chuti
Lněné semínko namočit do vody a nechat nabobtnat alespoň 4 hodiny, slunečnicová semena a ořechy namočit do vody (odděleně od lněného semena) a nechat minimálně 4 hodiny. Poté slít vodu z ořechů a oddělit si asi hrst slunečnicových semen. Všechny ostatní ořechy, semena, rajčata i sušená rajčata společně mixovat dohladka ve food procesoru. Na konci přidat celá slunečnicová semínka a přidat sůl, nasekané bylinky (tady byl použitý tymián, rozmarýn, libeček, petrželová nať) a koření (kurkuma, pepř, koriandr, sušený zázvor, mletý římský kmín).
Jakmile vznikne lepivé těsto konzistence, že se s ním dobře pracuje (lehce jdou v dlani vytvarovat kuličky), tak lze rozetřít na plech nebo sušící plát do sušičky, případně vykrajovat různé tvary a nechat sušit v sušičce na 42°C asi 5 hodin.
Pokud je těsto velmi husté, lze přidat trošku vody. Placičky je možné sušit déle, budou pak suché a vydrží déle a lze použít jako přílohu.
Nepečené luglu kuličky
Sladkou nepečenou/raw variantu bylo možné ochutnat luglu kuličky – kuličky z datlí a kešu ořechů.
Ingredience na jednu porci:
- 200 g kešu ořechů
- 200 g vypeckovaných datlí
- koření – skořice, zázvor, kardamom.
Tyto kuličky jsou velmi jednoduché na přípravu, rozmixujeme stejné množství vypeckovaných datlí a kešu ořechů, přidáme koření a tvarujeme kuličky. Těsto by mělo být lepivé, aby šlo dobře tvarovat kuličky, případně lze nechat těsto chvíli odpočinout a nebude se tak lepit na dlaně.
Pro dobrou stravitelnost ořechů je nutné ořechy předem namočit alespoň na 4 hodiny a pak nechat přes noc uschnout rozložené na plechu nebo pokud nechce dodržovat principy syrové stravy, lze ořechy opražit na sucho na pánvi a lze je ihned po vychlazení rozmixovat.
Taštičky plněné paprikovou pomazánkou
Jedná se o veganskou variantu, kterou lze použít jako drobné občerstvení.
Ingredience:
- Listové těsto – 300 g
- 2 větší červené papriky
- 100 g pražených vlašských ořechů
- koření – sůl, koriandr, pepř, mletý římský kmín, mletý zázvor, drcené sušené granátové jablko (lze vynechat)
- citrón
Připravíme listové těsto, případně lze použít hotové veganské listové těsto. Předem připravíme paprikovou pomazánku na způsob muhamara. Nejprve si očistíme papriky a dáme péct na 180°C horkovzduch na cca 25 – 30 minut, poté oloupeme slupku z papriky. Mezitím orestujeme vlašské ořechy na pánvi. Jakmile paprika i ořechy lehce vychladnou, dáme do food procesoru a rozmixujeme do hladka. Přidáme koření a šťávu z půlky citrónu.
Připravíme veganské listové těsto, které rozdělíme na čtverečky cca 8×8 cm, na každý čtvereček dáme asi dvě lžičky pomazánky a zabalíme taštičky. Lze zamotat i jako šneky. Troubu rozehřejeme na 180°C horkovzduch a ve vyhřáté troubě pečeme asi 12 minut.
Veganský koláč s jablky
Na jeden plech potřebujeme:
Na těsto, spodní vrstvu:
- 300 g ovesných vloček
- 100 g ořechů (vlašské ořechy, mandle)
- 150 g vypeckovaných datlí
- 50 g sušených švestek
- 50 g rozinek
- ječná sladěnka
- koření – skořice, sušený zázvor, kardamom, anýz
Na vrchní vrstvu:
- 1,3 kg jablek
- jedno balení agar-agar
- 100 g kukuřičného škrobu
- sladidlo – třtinový cukr, sladěnka
- citrón
- koření – skořice, anýz, kardamom
Na spodní vrstvu těsta si opražíme ovesné vločky do zlatova. Následně opražíme ořechy a předem namočíme sušené ovoce. Následně slijeme vodu ze sušeného ovoce a rozmixujeme mixérem nebo ve food procesoru. Rozmixujeme veškeré ořechy i ovesné vločky, pak přidáme koření a sladěnku v množství, aby vznikla kompaktní hmota a vše společně smícháme. Na plech dáme potravinářskou folii a rovnoměrně rozetřeme hmotu. Ořechy i sušené ovoce lze libovolně obměnit.
Na vrchní vrstvu si oloupeme 2 větší jablka a nakrájíme na kostičky. Zbývající jablka očistíme a rozmixujeme v mixéru. Rozmixovaná jablka spolu s kousky jablek dáme vařit do hrnce, přidáme práškovou skořici, anýz a rozdrcený kardamom a necháme přijít k varu a chvíli povaříme. V hrnku ve vodě rozmícháme kukuřičný škrob. Dle chuti lze přidat i třtinový cukr – asi 100 g nebo sladěnku. Jakmile směs jablek vaří, přidáme rozmíchaný kukuřičný škrob a necháme povařit. Postupně přidáváme agar-agar (pozor je nutné přisypávat velmi pomalu a pořádně rozmíchat, aby se neudělali hrudky). Na konci přidáme šťávu z půlky citrónu a nalijeme celou směs na spodní vrstvu. Necháme ve chladu zatuhnout (ideálně přes noc, chutě se proleží a spodní vrstva bude měkká). Následně nakrájíme na kostičky a můžeme podávat.
Bezvaječné banánové muffiny
Na jednu várku 18 ks formiček potřebujeme:
- 4 zralé banány
- 250 g špaldové mouky
- 4 PL jogurtu
- 150 g třinového cukru
- koření – skořice, zázvor, kardamom
- 1/2 ČL sody (nebo prášek do pečiva)
- 1 PL karobu nebo kakaa
Do mísy prosejeme mouku s karobem nebo kakaem, přidáme třtinový cukr, koření a sodu. Následně rozmačkáme banány vidličkou a přidáme do sypké směsi a přidáme i jogurt. Lehce zamícháme a plníme košíčky nebo formu na muffiny. Rozehřát troubu na 180°C na horkovzduch a pečeme 15 minut (je nutné otestovat špejlí nebo teploměrem dle jednotlivé trouby). Po vychlazení vyndáme muffiny z formy nebo košíčků a můžete si pochutnat.
Smažené uttapam placky s kysaným zelím
Na větší dávku potřebujeme:
- 500 g kysaného zelí
- 500 g jogurtu
- 500 g krupice
- koření dle chuti a bylinky
Smícháme jogurt s krupicí a necháme lehce prosáknout. Nasekáme kysané zelí na menší kousky a přidáme koření dle chuti – já použila kalonji, čerstvý rozmarýn, líbeček, petrželovou nať, 1ČL kurkumy, 1/2 ČL pepře, 1/2 ČL koriandru, římského pepře, práškové řecké seno (koření lze libovolně nahradit). Pak přidat do těsta vodu tak, aby vzniklo těsto, které se ze lžičky jednoduše vylije (těsto konzistence jako na bramboráky).
Do pánve s hlubším dnem dáme ghí a necháme rozehřát. Následně naběračkou dáváme do rozehřátého ghí těsto a smažíme z obou stran do zlatova.
K smaženému je vhodné přidávat pálivou omáčku nebo pálivé čatný.
Lze libovolně upravit zeleninu, místo kysaného zelí lze použít jinou zeleninu nakrájenou na kostičky.
Dvarácké burfi
Na přípravu potřebujeme:
- 1 máslo (250 g)
- 150 g na kousky nasekaných kešu ořechů
- 500 g cizrnové mouky
- 300 g třtinového cukru
- 250 ml smetany ke šlehání
- přidat koření dle chuti (zázvor, kardamom, anýz, skořici, koriandr).
Nejdříve dáme roztopit kostku másla do pánve nebo hrnce se silnějším dnem. Dále přidáme cizrnovou mouku, cukr, koření a nasekané kešu ořechy a vše dohromady vaříme za stálého míchání cca 15 minut. Na konci přidáme smetanu a odstavíme z plamene a nalejeme ještě horké na plech a po vychlazení nakrájet na kostky. Lze také udělat kuličky, tady je nutné nechat těsto trošku vychladnout a pak rukama navlhčenýma ve studené vodě tvarujeme z těsta kuličky.
Ostatní články
Na jednu várku 18 ks formiček potřebujeme:
- 4 zralé banány
- 250 g špaldové mouky
- 4 PL jogurtu
- 150 g třtinového cukru
- koření – skořice, zázvor, kardamom
- 1/2 ČL sody (nebo prášek do pečiva)
- 1 PL karobu nebo kakaa
Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →
Pro více informací nás kontaktujte na:
- info@tradicniayurveda.cz
- (+420) 731 719 268