
Jak na jarní únavu?
Jaké tipy doporučuje tradiční ayurvéda, abychom se vyhnuli jarní únavě?
Nejdůležitější je vyrovnávání energie podle dóš, ale také podpora fyzické a psychické harmonie. V článku najdete několik tipů.
Očista a detoxikace
Na jaro je důležitá jarní očista, tělo se potřebuje zbavit nahromaděné kaphy a také dalších toxinů po zimě. Tuto očistu lze podpořit pravidelným pitím teplé vody s citrónem (případně i medem) každé ráno, což nastartuje trávení. Dále je vhodné pít bylinkové čaje už z rašících bylin – kopřiva, pampeliška, ale také ze závoru, kurkumy nebo pelyňku. Je dobré postupně přidávat k jídlu spařenou listovou zeleninu – listy pampelišky, rukoly atd. Ale vždy spařit na ghí s kořením.
Během jara je vhodné odlehčovat stravu, tedy omezovat těžká, smažená jídla. Preferujte teplé polévky, rýži, dušenou nebo pařenou zeleninu. A nejlepší je samozřejmě kičrí. Vhodné je také držet pravidelné půsty na Ékadáší.
Během tohoto období je dobré dbát na vylučování nahromaděné kaphy, tedy zařazovat do stravy teplé, lehké, hořké a svíravé potraviny. Z koření je to zejména kurkuma, zázvor, pepř, římský kmín, skořice, kardamom, koriandr. Jako zeleninu můžete volit čekanku, spařené zelené listy, kapustu nebo brokolici. Je vhodné omezovat i sladké potraviny a těžké mléčné výrobky.
Detoxikaci lze podpořit také pravidelným užíváním triphaly, brahmi nebo ashwagandhy, která zvyšuje energii a odolnost proti stresu.
Dechové techniky a pohyb
Kaphu pomohou rozproudit svižné pravidelné procházky, zejména je dobré chodit venku na dopoledním slunci, abychom načerpali energii ze slunce. Vhodná je také dynamická jóga, např. ranní pozdrav slunce.
Důležité jsou také pravidelné dechové techniky. Vhodné jsou např. Nádí Šódhana (Střídavé dýchání), Kapalabhati nebo Bhastrika.
Další tipy
Stejně jako celý rok, tak i na jaro je velmi důležité mít pravidelný režim a dostatečný spánek, je vhodné chodit spát před 22 hodinou a vstávat před 6 hodinou.
Lymfu a rozproudění kaphy může podpořit suché kartáčování (tření) těla. Vemte si bavlněnou nebo hedvábnou rukavici (případně i froté ručník) a masírujte tělo směrem k srdci, tedy ruce směrem k srdci od prstů k podpaží a rameni a nohy také od prstů až po třísla. Tuto masáž je vhodné provádět ráno před sprchou.
Poté můžete provádět masáž teplým sezamovým olejem. Tedy po nahřátí těla vmasírujte do pokožky olej, nechte chvíli působit a poté omyjte.
Vhodné je i pravidelné saunování a teplé koupele např. v soli.
Důležité je pravidelné škrábání jazyka a můžete také přidat oil pulling – tedy „žužlání“ oleje v ústech. Můžete využít sezamový olej nebo i jiný druh a alespoň pět minut převalujte olej v ústech, poté vyplivněte. Tato technika pomáhá detoxikovat organismus, navíc pomáhá proti zubním kazům a problémům s dásněmi.
Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →
Pro více informací nás kontaktujte na:
- info@tradicniayurveda.cz
- (+420) 731 719 268