Cizrna je dobrá na podporu trávení, při detoxikaci organismu i na podporu srdce. Je zdrojem řady vitamínů a minerálů. Je vhodná pro kapha, pitta i váta konstituci (pro váta konstituci v omezeném množství). Je tedy vhodná i pro zimní a jarní období.
Na 4 porce potřebujeme:
Cizrnu si nejprve důkladně promyjeme a namočíme přes noc. Poté slejeme vodu, ve které se cirzna máčela a znovu proplácheneme. Zalejeme cirznu vodou (aby byla voda lehce nad ní). Jakmile dosáhne varu, sbíráme na povrchu se tvořící pěnu. Jakmile se přestane tvořit pěna, přikrijeme pokličkou a vaříme do měkka (lze použít také tlakový hrnec, kde je cirzna rychleji uvařená).
Mezitím si omyjeme rajčata (lze je také spařit a oloupat od slupky), vykrájíme zelené části a rozmixujeme do hladka. Do hrnce s hrubším dnem dáme 1 – 2 PL ghí a na rozpálené ghí dáme 1 PL nastrouhaného zázvoru a přidáme 1 ČL černé horčice, 1/4 ČL ajwainu, 1/4 ČL kalonji a špetku fenyklu. Necháme orestovat a poté přidáme práškové koření – kurkumu, koriandr, mletý římský kmín, pepř a špetku skořice. Práškové koření smažíme jen několik vteřin a podlejeme rozmixovanými rajčaty. Necháme rajčata provařit a přidáme do měkka uvařenou cizrnu a 1 PL smetany. Na konci osolíme 1 ČL himalájské soli.
Pozn.: Koření lze upravit či použít vhodné koření dle konstituce nebo aktuálního období.
Podáváme s rýží basmati. Výborně také chutná s čapati či jinou přílohou.
Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →
Pro více informací nás kontaktujte na: