Jak vyrovnat pittu?

Strava pro pitta konstituci

Ve stravě je nutné omezit kyselá, slaná a pálivá jídla, která zvyšují pittu. Naopak pittu snižuje sladká, hořká a svíravá chuť. Přestože by v každodenním jídle měly být všechny tyto chutě obsažené, je vhodné upravovat množství pro snížení pitty. Proto je pak jednoduché upravit jídelníček na základě těchto chutí.

Důležitá je také pravidelnost v denním režimu i ve stravování.

Z koření a bylin je dobré používat zklidňující, jemné a ochlazující druhy koření jako je kurkuma, skořice, koriandr, fenykl, máta, meduňka, růžové listy, santalové dřevo, šafrán, amalaki, šatavari, gokšura.

Naopak pro snížení pitty je vhodné omezit zahřívající koření, např. zázvor, římský kmín, černý pepř, pískavice řecké seno, hřebíček, skořice, hořčičné semínko, majoránka, muškátový květ, muškátový ořech, rozmarýn, šalvěj, saturejka, tymián, křen, sezam, med, tamarind, asafoetida. Pitta konstituce by se zcela měla vyhnout čili papričkám a kajenskému pepři.

Pro pitta konstituci je vhodná rýže basmati, pšenice, oves, slunečnicová a dýňová semena, kokosový ořech a mandle. Pro pittu jsou vhodné luštěniny (méně vhodná je čočka), vhodné jsou mungo fazole, adzuki, cizrna, hrách… Naopak se doporučuje omezit pohanka, kukuřice, žito, suché vločky, musli atd.

Ze zeleniny je pro pittu vhodný chřest, okurka, batáty, spařená listová zelenina a spařený špenát, květák, celer, brokolice, okra, zelené fazolové lusky, cuketa, kapusta, hrách, zelená paprika.

Vhodné ovoce pro pittu je červené hrozno, meloun, jablka, avokádo, třešně, mungo, granátové jablko, zralý ananas, špestky, hrušky, fíky, sladké pomeranče.

Pitta oheň vyrovnává mléko, ghí, panýr. Naopak je vhodné omezit jogurty, sýry, kysanou smetanu nebo podmáslí, protože jejich kyselé kvality zvyšují pittu.

Na snídani je pro pittu dobrá obilná kaše vařená ve vodě s kořením a k tomu hořký čaj. Oběd dle ayurvédských principů. Na večeři např. spařená či vařená zelenina. Pro pitta konstituci je ideální spařená zelenina, vařená nebo vařená na páře. Avšak je nutné vše přizpůsobovat aktuálním stavu, aktuálnímu období a počasí.

Pro pitta konstituci je vhodné pít vodu odstátou ve stříbrné nádobě.

Další vyrovnávání pitty

Z hlediska vlastností (gun) pittu snižují: těžká, pomalá, studená, suchá, drsná, hutná (tuhá), tvrdá, statická, hrubá, lepkavá (zakalená). Naopak pittu zvyšují následující vlastnosti: lehká, ostrá, horká, tučná (olejnatá), sliznatá, tekutá, měkká, pohyblivá, jemná, jasná (čistá).

Pittě prospívá pobyt v chladnějších místech a cvičení ráno nebo večer při ochlazení.

Při masážích jsou pro pittu vhodné chladivé oleje, např. kokosový olej. Pittu je možné zejména v teplých dnech ochlazovat masáží kokosovým olejem, potíráním kůže pastou ze santalového dřeva nebo růžovou vodou.

Použití barev:

Zelená barva uklidňuje pittu a vátu a zvyšuje kaphu, proto je vhodné mít pro uklidnění pitty v domácnosti zelenou a modrou barvu. Naopak nevhodná barva je žlutá a červená, která pittu zvyšuje. Dále používat stříbro na zklidnění pitty.

1. část seriálu
2. část seriálu

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: