Ingredience

Čapátí jsou nekynuté chlebové placky, které se hodí jako příloha k různým polévkám, luštěninám nebo i kičrí.

  • 200 g celozrnné mouky
  • cca 80 ml vlažné vody
  • špetka soli
  • ghí

Jako mouku můžete použít speciální mouku na čapátí nebo celozrnnou špaldovou mouku nebo hladkou špaldovou mouku. Můžete ale použít i žitnou mouku, ale samozřejmě i jiné druhy.

 
 

Postup přípravy

Dáme do misky mouku, uděláme důlek, do kterého postupně přidávejte vlažnou vodu. Začněte postupně míchat a přilívat postupně vodu, dokud se neudělá konzistentní těsto, které nelepí a má trošku hustější konzistenci, kterou můžete jednoduše rozválet. Lze přidat do těsta trošku ghí (1ČL nebo špetku soli).

Ideální je těsto 5 – 10 minut hnětat v rukou. Pokud těsto důkladně propracujeme, bude čapátí jemnější. Pak nechte těsto chvíli odpočinout (vhodné je třeba 20 – 30 minut zakryté utěrkou).

Poté těsto rozdělte na stejně velké kousky a každý kousek rozválejte (průměr udělejte menší než máže pánev). Těsto by mělo jít snadno rozvalovat, nemělo by se lepit na desku.

Jakmile máte rozválené placky, rozehřejte si pánev s tlustým dnem. Je nutné mít pánev dostatečně rozpálenou, tedy můžete zkusit kapnout kapku vody a pokud pěkně „skáče“, můžeme položit rozválené placky na pánev. Nepoužíváme žádný tuk, opeká se na sucho.

Opekáme z každé strany cca 1 – 1,5 minuty, poznáte podle toho, že se začínají dělat černé tečky. Nepečte dlouho, pak budou čapaty tužší. Jakmile otočíte čapátu, měla by se začít nafukovat, tak ji vařečkou můžete stlačit a vzduch vytlačit. Pokud máte možnost, na konci ještě můžete vzít do kuchyňských kleští a v rychlosti opálit na ohni z obou stran.

Hotové placky skládejte na sebe (můžete i zavřít mezi dva talířky), aby ještě teplotou „došly“. Lze každou čapátu potřít troškou másla nebo ghí (můžete vynechat). 

Ostatní články

Aktuální informace naleznete také na Facebooku ve skupině Tradiční Ayurveda: Klikněte zde →

Pro více informací nás kontaktujte na: